Aktualności
Pianistka Julia Łozowska grająca na fortepianie

Julia Łozowska zagrała dla pacjentów Narodowego Instytutu Kardiologii

Wystartowała druga edycja projektu: „W Rytmie Klasyki”, będącego cyklem wydarzeń kulturalnych dla pacjentów Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard). W ramach tej inicjatywy odbędzie się sześć recitali fortepianowych muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej. Pierwszy z ich odbył się 5 września br.

 Projekt: „W Rytmie Klasyki” to cykl wydarzeń kulturalnych dedykowany pacjentom Narodowego Instytutu Kardiologii. Inicjatywa ta ma na celu poprawę komfortu zdrowotnego pacjentów Instytutu oraz zadbanie o ich kondycję psychiczną podczas pobytu w szpitalu. Jej celem jest także wsparcie pacjentów w szybszym powrocie do zdrowia. Partnerem strategicznym projektu jest ORLEN. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio dla Ciebie.

- Muzyka przynosi ulgę w wielu aspektach życia. Zawsze marzyłem o tym, by w miejscach takich jak szpitale, pełne bólu i stresu, muzyka na żywo mogła dotrzeć do tych, którzy nie mają możliwości odwiedzenia filharmonii. Eksponowanie pacjentów na muzykę ma terapeutyczny cel. Podczas zabiegów czy operacji potrafi zwiększyć tolerancję na ból, co sprawia, że pacjenci odczuwają go mniej intensywnie - Kiedy udaje się złagodzić stres i obawy, radzenie sobie z bólem staje się prostsze - powiedział prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii i pomysłodawca projektu.

Podczas wtorkowego wydarzenia wystąpiła Julia Łozowska. Pianistka zagrała utwory Fryderyka Chopina (Ballada f-moll op. 52, Polonez-Fantazja As-dur op. 61), Erika Satie (Gymnopédie no. 1 Lent et douloureux) oraz Ludwiga van Beethovena (Sonata As-dur op. 110).

Julia Łozowska (22 l.) to jedna z najbardziej wyrazistych artystek młodego pokolenia. Obecnie kształci się w klasie prof. Arie Vardiego w Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanoverze oraz w klasie prof. dr. hab. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Za swoją misję uważa wpłynięcie na zmianę w postrzeganiu muzyki klasycznej, zachęcając publiczność do doświadczania i przeżywania muzyki w unikalny sposób. Pianistka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień zdobytych w międzynarodowych konkursach, m.in. 1. nagrody ex aequo w 12. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narvie (Estonia), 2. nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (Węgry), 2. nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie w Ville de Gagny (Francja) czy 7. nagrody w I. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (Chiny). Artystka reprezentowała również Polskę podczas XVIII. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Występowała w Salle Cortot i Bibliotece Polskiej w Paryżu, z Narodową Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia, podczas Expo 2020 w Dubaju, w Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Łazienkach Królewskich, Zamku Królewskim, Pałacu Prezydenckim, w Żelazowej Woli, a także w Niemczech, Austrii i Hiszpanii. Jest stypendystką Bridge to the Future – Funduszu Wsparcia Młodych Artystów - Muzyków oraz została objęta Programem Indywidualnej Opieki Artystycznej w ramach stypendium „Music Masterclass” Fundacji Fabryki Norblina. Otrzymała również stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Rady Ministrów.

Zdaniem prof. Szumowskiego, koncerty w Narodowym Instytucie Kardiologii to wyjątkowe doświadczenie. Sale wypełniają się pacjentami i personelem, a fortepian jest często wykorzystywany nie tylko przez zaproszonych artystów. Pacjenci lub odwiedzający ich bliscy często korzystają z niego w wolnych chwilach. Widok artysty przy fortepianie, obok którego znajduje się kroplówka czy personel medyczny, to niespotykana sceneria. Uczestnictwo w tych koncertach skupia uwagę na muzyce, pozwalając na chwilę zapomnieć o innych troskach.

Kolejny koncert w ramach projektu: „W Rytmie Klasyki” odbędzie się 3 października.

Zapraszamy serdecznie!