Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pracowników pierwszej w Polsce Kliniki Kardiologii

przez Aleksandra Bąkała

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Instytucie Kardiologii, 27. listopada 2018 r. odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca Pracowników pierwszej w Polsce Kliniki Kardiologii założonej w Szpitalu Sióstr Elżbietanek w Warszawie w 1954 r. przez Profesora Edmunda Żerę, którzy później współtworzyli Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Uroczystość była połączona ze specjalnym posiedzeniem Rady Naukowej Instytutu Kardiologii, w trakcie której prof. Witold Rużyłło wygłosił wykład dotyczący „Historii Kliniki Kardiologii w Szpitalu Sióstr Elżbietanek w Warszawie”.

Przed posiedzeniem Rady odprawiona została Msza Święta w intencji Pracowników Kliniki Kardiologii w Szpitalu Sióstr Elżbietanek w Warszawie oraz Pracowników Instytutu Kardiologii.

Profesor Edmund Żera był lekarzem, naukowcem oraz jednym z najwybitniejszych polskich kardiologów - klinicystów. Zorganizował pierwszą w kraju klinikę kardiologii, która stała się ośrodkiem kształcącym lekarzy - kardiologów z całej Polski. W tym roku upłynęła 25. rocznica jego śmierci.

 

Wróć