Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy dokonuje wszelkich starań byś był bezpieczny podczas korzystania z naszych usług. Staramy się, aby Twoje dane były chronione. Nie mniej jednak, korzystając z jakichkolwiek usług on-line, jesteś narażony na niebezpieczeństwa spowodowane działalnością cyberprzestępców. Aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania komputera, utraty danych osobowych, finansowych lub dostępowych (np. do kont bankowych), przestrzegaj przynajmniej poniższych zasad:

 • Nie korzystaj z żadnych usług sieciowych (logowanie, bankowość, serwisy społecznościowe itp.) w sieciach ogólnie dostępnych (np. darmowych sieciach Wi-Fi). Takie sieci mogą śledzić każdy Twój ruch i przesyłane dane do stron internetowych.
 • Zainstaluj i korzystaj z oprogramowania antywirusowego na urządzeniach, z dostępem do internetu.
 • Nie zapamiętuj nigdy haseł do swoich kont w usługach sieciowych (poczty, bankowości, forum, serwisach społecznościowych).
 • Stosuj trudne hasła do swoich kont - hakerzy posiadają miliony standardowych haseł i wykorzystują je codziennie przez boty (automatyczne programy), które próbują się zalogować na różne konta użytkowników w różnych serwisach.
 • Pamiętaj, że administratorzy poszczególnych serwisów nigdy nie będą potrzebować twojego hasła! Nigdy nie podawaj go osobom trzecim.
 • Nie otwieraj podejrzanych przesyłek mailowych. Uważaj w szczególności na załączniki. Ostatnio bardzo popularnym sposobem instalacji wirusa jest przesłanie Faktury w PDF. Najlepiej korzystaj z poczty, która przed dostarczeniem Ci wiadomości, sprawdzi czy nie ma w niej wirusów.
 • Zachowaj szczególną ostrożność podczas otrzymywania wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o kliknięcie w linka lub odesłanie SMS. Może to być próba oszustwa, wyłudzenia płatności, danych lub zainfekowania urządzenia.
 • Przy wypełnianiu jakichkolwiek formularzy na stronach internetowych, upewnij się, że połączenie jest szyfrowane. Możesz to sprawdzić w pasku adresu - adres url powinien zaczynać się od https:// oraz powinna być wskazana informacja, że połączenie jest bezpieczne. Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają certyfikaty EV posiadane przez serwisy on-line czyli takie, które przed adresem pokazują nazwę podmiotu odpowiedzialnego i/lub oznaczone są na zielono w przeglądarce.
 • Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie ściągania aplikacji, muzyki, gier czy innych utworów na telefony komórkowe, smartfony czy komputer. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.
 • Pobieraj oprogramowanie tylko ze stron producentów tego oprogramowania. Darmowe serwisy oferujące możliwość pobrania programu ze swoich stron, często wykorzystują własne instalatory, które instalują także dodatkowe niechciane oprogramowanie.
 • Nie instaluj CRACKów do oprogramowania płatnego - po pierwsze to przestępstwo i piractwo, po drugie i najważniejsze, większość CRACKów to BACKDOORY, które umożliwią sterowanie Twoim urządzeniem przez Hakera wtedy, kiedy będzie tego potrzebował.
  W razie wątpliwości odnośnie tego, jak w danej sytuacji postąpić, najlepiej anuluj wykonanie akcji

Cyberbezpieczeństwo Pacjentów

Każdy użytkownik internetu narażony jest na wiele różnych zagrożeń. Pamiętaj że cyberbezpieczeństwo nie dotyczy wyłącznie obszaru internetu. Pacjenci to specyficzna grupa odbiorców, których dane elektroniczne mogą pojawić się w niekontrolowanym obiegu poza siecią internet. Z tego powodu pamiętaj o poniższych zasadach:

 • Nigdy nie wyrzucaj swojej papierowej dokumentacji medycznej do kosza. Dotyczy to zarówno kopii jak i oryginałów. Jeśli uznasz, że dokumenty te nie są już Ci potrzebne, dokonaj ich zniszczenia. Dane zawarte w takiej dokumentacji mogą posłużyć hakerom do włamania się na konta dostępnych usług świadczeniodawców lub podszycia się pod Twoją osobę i wyłudzenia danych w inny sposób.
 • Nigdy nie wyrzucaj płyt CD, dysków, dysków przenośnych lub innych nośników danych elektronicznych na których kiedykolwiek były zapisane Twoje dane medyczne. Nawet po ich skasowaniu istnieją technologie umożliwiające ich przywrócenie. Postaraj się, aby takie niepotrzebne nośniki zostały zniszczone w nieodwracalny sposób.
 • Jeśli chcesz zachować na dłużej swoją dokumentację papierową lub elektroniczną, pamiętaj, aby regularnie, raz na kilka lat, tworzyć ich kopię bezpieczeństwa. Żaden nośnik danych (w tym elektroniczny) nie jest wieczny a dane na nim zawarte mogą zostać utracone lub zniekształcone. W szczególności dotyczy to nośników elektronicznych, gdzie błąd kilku sektorów danych może uszkodzić lub zniekształcić całą informację zapisaną na danym nośniku.

Więcej na temat cyberbezpieczeństwa oraz porad jak bezpiecznie korzystać z sieci internet można znaleźć między innymi na stronach:
https://www.gov.pl
https://nety.pl
https://www.nask.pl