Aktualności

Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie

Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie

Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie były tematem spotkania ekspertów w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Ministerstwo Zdrowia w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Priorytety polskiej prezydencji w zdrowiu, czyli profilaktyka zdrowotna, cyfryzacja i bezpieczeństwo lekowe to ważne obszary nie tylko dla całego systemu ochrony zdrowia, lecz także dla kardiologii – zarówno w Polsce, jak i w Europie.

We wtorek, 25 lutego z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Ministerstwa Zdrowia w Warszawie odbyła się konferencja: „Niezaspokojone potrzeby w obszarze zdrowia sercowo-naczyniowego w Europie – stan obecny, wyzwania i rozwiązania”. Konferencję otworzyła Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu Ministerstwie Zdrowia. W Konferencji wzięli udział przedstawiciele Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) pod przewodnictwem prof. Thomasa F. Lüschera Prezesa ESC, prof. Cecylii Linde - prezesa Elekta ESC i poprzedniego prezesa prof. Franza Weidingera. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele ministerstw zdrowia kilku krajów europejskich, eksperci w dziedzinie kardiologii oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich. Organizatorami wydarzenia ze strony PTK był prof. Przemysław Mitkowski i prezes PTK Robert Gil.

Prof. Adam Witkowski prowadził jedną z sesji, zatytułowaną: „New diagnostic and therapeutic modalities and drug safety”. Ostatnia sesja poświęcona była zmianom systemowym w kardiologii. Profesor Janina Stępińska, dyrektor NIKard, przedstawiła nowe inicjatywy opiniowane przez Krajową Radę ds. Kardiologii, a dyrektor Departamentu ds. Opieki Koordynowanej, mec. Konrad Korbiński założenia Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia i Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Unijny program zdrowotny EU4Health 2021-2027 zakłada zmniejszenie przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu krążenia o 30% do 2030 r. Potrzebna jest do tego współpraca na poziomie europejskim i krajowym, aby wzmocnić systemy ochrony zdrowia i zapewnić lepszą opiekę pacjentom.

Wyniki obrad i rekomendacje zostaną przekazane instytucjom europejskim i krajowym jako wkład w kształtowanie polityki zdrowotnej UE w obszarze kardiologii.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com