Aktualności

NIKard pionierem w stosowaniu technologii cell saver w Polsce

NIKard pionierem w stosowaniu technologii cell saver w Polsce

Narodowy Instytut Kardiologii korzysta z zaawansowanego urządzenia do odzyskiwania krwi (tzw. cell saver). Dzięki tej technologii możliwe jest przetaczanie choremu jego własnej krwi. Procedura znacznie zmniejsza ryzyko powikłań i poprawia bezpieczeństwo pacjenta. Urządzenie zabezpiecza skomplikowane operacje kardiochirurgiczne, naczyniowe i inne, związane z ryzykiem wystąpienia dużej i nagłej utraty krwi.

Jak działa cell saver?

Pracą urządzenia zarządza zespół specjalistów – perfuzjonista, anestezjolog i kardiochirurg. Podczas zabiegu krew pacjenta jest zbierana, a następnie filtrowana Ten proces pozwala na oddzielenie – kluczowych dla transportu tlenu – krwinek czerwonych (erytrocytów) od pozostałych elementów (m.in. plazmy czy leukocytów), które są usuwane. Następnie erytrocyty przetaczane są pacjentowi. - W trakcie jednej operacji możliwe jest odzyskanie ok. 200-250 ml koncentratu krwinek czerwonych. Dzięki tej technologii pacjent unika ryzyka wystąpienia reakcji immunologicznej, która może wystąpić po przetoczeniu krwi od dawcy – tłumaczy dr n. med. Piotr Kołsut – kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Wyższy poziom bezpieczeństwa i opieki nad pacjentem

Narodowy Instytut Kardiologii jest pionierem w stosowaniu technologii cell saver w Polsce. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, operacje są bezpieczniejsze, a pacjenci zyskują szanse na szybszy powrót do zdrowia. Zastosowanie tego typu urządzeń jest istotnym krokiem w kierunku podnoszenia standardów opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi. Wprowadzenie takich rozwiązań w NIKard jest potwierdzeniem jego pozycji jako lidera w stosowaniu nowoczesnych rozwiązań medycznych, zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa i opieki na pacjentami.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com