Zespół kardiologów interwencyjnych z Narodowego Instytutu Kardiologii przeprowadził kolejne zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej (tzw. implantacja „sinus reducer”). NIKard jest pierwszym ośrodkiem na Mazowszu, który wdrożył program przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej. Do tej pory wykonano już dziesięć tego typu zabiegów.
Przezcewnikowe zwężenie zatoki wieńcowej jest stosunkowo nową metodą leczenia interwencyjnego u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca oraz oporną na leczenie farmakologiczne dławicą piersiową (bóle i/lub duszność wysiłkowa), u których wyczerpano możliwości leczenia rewaskularyzacyjnego za pomocą przezskórnej angioplastyki wieńcowej i/lub pomostowania aortalno-wieńcowego.
Zabiegi zostały wykonane przez specjalistów z Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej NIKard, kierowanej przez prof. Adama Witkowskiego (prof. Maksymilian Opolski, dr n. med. Wojciech Skorupski). Przeprowadzane są one w znieczuleniu miejscowym. Polegają na nakłuciu żyły szyjnej wewnętrznej, a następnie implantacji dedykowanego stentu do zatoki wieńcowej. W efekcie dochodzi do zwiększenia ciśnienia i redystrybucji przepływu krwi w układzie żylnym serca, a tym samym poprawy perfuzji mięśnia sercowego.
– Zastosowanie tej małoinwazyjnej metody leczenia daje szansę na poprawę jakości życia u objawowych chorych, u których wykorzystano cały wachlarz dostępnych zabiegów operacyjnych i leczenia farmakologicznego. Poprawa kliniczna jest obserwowana już po kilku tygodniach od interwencji. Wszystkie z dotychczas wykonanych zabiegów przebiegły pomyślnie, a pacjenci już następnego dnia zostali wypisani do domu – tłumaczy prof. Maksymilian Opolski z Narodowego Instytutu Kardiologii.