Zespół specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie (Aninie), przeprowadził zabieg wszczepienia bezelektrodowego stymulatora nowej generacji u pacjentki, która w przeszłości przeszła operację transplantacji serca. Zastosowana metoda jest małoinwazyjna i bezpieczna. Brak elektrod zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań, a samo urządzenie stymuluje komorę serca i może potencjalnie w przyszłości współpracować z częścią przedsionkową stymulatora, zwiększając przez to szanse chorej na powrót do zdrowia. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce.
Zabieg wykonano u pacjentki, która od wielu lat cierpi na choroby układu krążenia. 10 lat temu kobieta przeszła operację przeszczepienia serca. W ostatnim czasie pojawiły się zaburzenia rytmu i przewodzenia wymagające implantacji stymulatora serca. Z uwagi na przebyte wcześniej operacje i stosowaną po transplantacji serca immunosupresję, zdecydowano o wszczepieniu bezelektrodowego stymulatora serca, który jest najnowocześniejszym tego typu urządzeniem na rynku. Kobieta jest pierwszą w Polsce pacjentką z przeszczepionym sercem, która przeszła tego typu zabieg.
Sama metoda implantacji tego stymulatora jest małoinwazyjna, a brak elektrod istotnie zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań. Urządzenie umożliwia stymulację prawej komory serca i może być potencjalnie w przyszłości uzupełnione o część stymulującą przedsionek. - Na ten moment zakończyliśmy pierwszy etap, wszczepiając stymulator jedynie do komory serca. W zależności od tego jak pacjentka będzie się czuła w przyszłości, mamy możliwość doszczepienia części przedsionkowej. Decyzję podejmiemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy – mówi dr hab. n. med. Paweł Syska z Narodowego Instytutu Kardiologii.
- Kontrola stymulatora wykonana dzień po zabiegu wykazała jego prawidłowe funkcjonowanie. Pacjentka czuje się dobrze. Czekają ją jeszcze okresowe wizyty kontrolne, jednak wszystko idzie we właściwym kierunku – dodaje dr hab. n. med. Michał Lewandowski z Narodowego Instytutu Kardiologii.
Narodowy Instytut Kardiologii jest jednym z najbardziej doświadczonych ośrodków leczenia zaburzeń rytmu serca w Polsce i w Europie. Rocznie wykonuje się tu ponad 2,5 tysiąca zabiegów z zakresu elektrofizjologii oraz elektrokardioterapii. Kliniki Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard wykonują szerokie spektrum zabiegów w zakresie: stałej stymulacji serca i wszczepialnych kardiowerterów defibrylatorów (w tym urządzeń podskórnych), terapii resynchronizującej i CSP, stymulatorów bezelektrodowych, przezżylnego usuwania elektrod, inwazyjnych badań elektrofizjologicznych, ablacji RF i krioablacji podłoża zaburzeń rytmu, m.in. przy zastosowaniu innowacyjnych, rzadkich lub unikalnych technik (elektroporacji, robotycznej nawigacji magnetycznej, czy ablacji epikardialnych). Na szczególne podkreślenie zasługuje też unikalne, wieloletnie doświadczenie zespołów NIKard w zabiegowym leczeniu zaburzeń rytmu serca w dużych grupach chorych po korekcji wad wrodzonych serca oraz z zaawansowanymi postaciami niewydolności serca (w tym u chorych po przeszczepieniu serca lub po wszczepieniu LVAD).
Skład zespołu przeprowadzającego zabieg: Michał Lewandowski, Paweł Syska, Dariusz Zając, (operatorzy); Piotr Andrzejak (anestezjolog); Agnieszka Jurczuk, Kinga Solorz, Sandra Długoszewska, (zespół pielęgniarski); Aurelia Łuksza (elektroradiolog); Jürgen Böck, Magdalena Miśkowiec (specjaliści w zakresie stymulacji bezelektrodowej). Lekarze prowadzący pacjentkę: Błażej Kozłowski, Karol Kołakowski, Joanna Zalewska. Nadzór merytoryczny: prof. dr. hab. n. med. Mariusz Pytkowski, Kierownik II Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca (Centrum Zaburzeń Rytmu Serca NIKard).
Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com