Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii wzięli udział w prestiżowym szkoleniu, w trakcie którego przeszli instruktaż dotyczący całkowicie implantowalnego sztucznego serca. Warsztaty dotyczyły zarówno sfery chirurgicznej, związanej z pierwszym, udanym wszczepieniem na sali operacyjnej całkowicie sztucznego serca przez kardiochirurgów NIKard – dr. n. med. Piotra Kołsuta i dr. Jarosława Kuriatę, prowadzenia i kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jak również postępowania z chorym w okresie pooperacyjnym. Szkolenie odbyło się 25-26 marca br. w Centrum Szkolenia CARMAT w Paryżu, mieszczącym się w Hôpital Européen Georges-Pompidou - jednym z wiodących szpitali chorób serca na świecie.
AESON - CARMAT (tzw. sztuczne serce) to nowoczesne urządzenie dedykowane zarówno pacjentom cierpiącym na skrajną niewydolność serca, jak i chorym z niewydolnością lewej lub prawej komory serca. Technologia pozwala pacjentowi na swobodne funkcjonowanie w środowisku domowym zaledwie kilkanaście dni po wykonaniu zabiegu, z kolei personelowi medycznemu na stałe kontrowanie i monitorowanie parametrów życiowych chorego poza szpitalem.
Obecnie światowy trend idzie w kierunku zastąpienia tradycyjnego przeszczepu serca urządzeniami pełniącymi rolę sztucznego serca. Dzieje się tak ze względu na ograniczoną dostępność narządów przeznaczonych do transplantacji, z uwagi na niewystarczającą liczbę potencjalnych dawców. - Dzięki wdrożeniu tej technologii w naszym kraju będziemy w stanie pomóc szerszej grupie pacjentów. Jest to istotne szczególnie dla tych osób, dla których operacja często stanowiła do tej pory jedyną alternatywę na przeżycie – tłumaczy dr n. med. Piotr Kołsut, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Transplantacji Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii.
Narodowy Instytut Kardiologii znajduje się z gronie dziesięciu światowych ośrodków, który wdraża technologię CARMAT. Aby móc uczestniczyć w tym programie NIKard musiał spełnić szereg restrykcyjnych kryteriów. Francuscy eksperci oceniali m.in. proces kwalifikacji pacjenta w polskim ośrodku, jego doświadczenie w zakresie wszczepiania urządzeń mechanicznego wspomagania i transplantacji serca oraz procedury związane z organizacją samego procesu.
Instytut pozytywnie przeszedł ten audyt. Obecnie dysponuje wszystkimi dostępnymi na rynku urządzeniami wspomagającymi pracę serca, które są stosowane w różnych stopniach zaawansowania niewydolności krążenia - IABP, ECMO, VAD (RVAD, LVAD), BIVAD oraz TAH (teraz również CARMAT).
Skład zespołu biorącego udział w szkoleniu:
dr n med. Piotr Kołsut, dr Jarosław Kuriata (kardiochirurdzy), Andrzej Kurowski, Małgorzata Jasińska (anestezjolodzy), Małgorzata Celińska – Spodar (kardiolog) oraz Katarzyna Wileńska i Jarosław Szymański (koordynatorzy mechanicznego wspomagania serca).
Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com