Aktualności

Sakubitryl/walsartan w zapobieganiu progresji choroby u pacjentów z arytmogenną kardiomiopatią prawej komory - wieloośrodkowe badanie randomizowane ARNI-ARVC

Sakubitryl/walsartan w zapobieganiu progresji choroby u pacjentów z arytmogenną kardiomiopatią prawej komory - wieloośrodkowe badanie randomizowane ARNI-ARVC

Narodowy Instytut Kardiologii realizuje niekomercyjne badanie kliniczne ARNI-ARVC, którego celem jest ocena skuteczności działania Sakubitrylu/walsartanu w zapobieganiu progresji choroby u pacjentów z arytmogenną kardiomiopatią prawej komory.

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC) to rzadka choroba serca, która najczęściej ujawnia się u młodych, pozornie zdrowych dorosłych osób. Charakteryzuje się postępującym zastępowaniem kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego) tkanką włóknistą i tłuszczową. Zmiany te prowadzą do zaburzeń rytmu serca oraz mogą skutkować niewydolnością serca. ARVC w większości przypadków ma podłoże genetyczne, co czyni ją szczególnie trudną do zdiagnozowania we wczesnym etapie rozwoju choroby.

Aktualnie leczenie ARVC polega głównie na stosowaniu leków antyarytmicznych, które jedynie łagodzą objawy, nie eliminując przyczyny choroby. Ze względu na rzadkość tej jednostki chorobowej, wiele osób nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia diagnostycznego i terapeutycznego, co znacząco wpływa na jakość życia.

W ramach badania klinicznego ARNI-ARVC badana jest skuteczność leczenia sakubitrylem/walsartanem. Celem projektu jest ocena działania tego leku, który dzięki swojej neurohumoralnej aktywności może zapobiegać postępowi choroby. Sakubitryl/walsartan działa wielokierunkowo, m.in. modyfikując potencjał arytmiczny komórek serca oraz hamując procesy włóknienia miokardium (tkanki mięśnia sercowego).

Przewidywane efekty leczenia to: zatrzymanie postępu zmian strukturalnych w sercu, zmniejszenie ładunku arytmii, a także opóźnienie lub zapobieganie wystąpieniu objawów niewydolności serca. Dzięki temu leczenie może znacząco poprawić jakość życia pacjentów i zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z chorobą.

Do kogo skierowane jest badanie?

Badanie ARNI-ARVC skierowane jest do pacjentów z rozpoznaną arytmogenną kardiomiopatią prawej komory, zgodnie z kryteriami diagnostycznymi International Task Force Criteria (ITFC) z 2010 roku. Do projektu zostanie włączonych w sumie 100 pacjentów, którzy będą poddani randomizacji do jednej z dwóch grup:

  • Grupa badana (60 pacjentów): otrzyma sakubitryl/walsartan w maksymalnej tolerowanej dawce oraz kontynuuje standardowe leczenie.
  • Grupa kontrolna (40 pacjentów): będzie kontynuować standardową terapię.

Każdy uczestnik będzie monitorowany przez 4 lata, z wizytami kontrolnymi co 12 miesięcy. Badanie jest prowadzone w kilku ośrodkach kardiologicznych w Polsce, a rekrutacja pacjentów obecnie trwa.

Lista ośrodków

Lista ośrodków realizujących badanie ARNI-ARVC52.78 KB

Główny Badacz: prof. dr hab. n. med. Elżbieta Katarzyna Biernacka
Konsultant merytoryczny: dr n. med. Olgierd Woźniak

Badanie finansowane jest przez Agencję Badań Medycznych
numer Projektu: 2021/ABM/01/00004.

Szczegółowe informacje na temat badania dostępne pod nr tel.: 571 334 208.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie „ARNI-ARVC” odwiedź stronę projektu