11 października br. w Senacie RP odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki z udziałem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Rok 2025 decyzją Senatu będzie Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.
Rada określi kierunki, priorytety i działania w zakresie edukacji i profilaktyki zdrowotnej na przyszły rok. W skład Rady weszli reprezentanci towarzystw naukowych, samorządów działających w ochronie zdrowia oraz różnych środowisk medycznych. W gronie ekspertów są m.in. przedstawiciele z Narodowego Instytutu Kardiologii - prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Krajowej Rady ds. Kardiologii oraz prof. Piotr Dobrowolski - konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podziękowała senatorom z Komisji Zdrowia za tę cenną inicjatywę. Zdaniem marszałek to bardzo istotne, iż nie będzie to jednorazowa akcja, tylko program wydarzeń na cały rok, a może na wiele lat. Podziękowała członkom Rady, że zgodzili się współpracować z Senatem. Zadeklarowała, że Senat jest otwarty i chętny do współpracy w tak ważnej sprawie jaką jest edukacja i profilaktyka zdrowotna. Dodała, że senatorowie jednomyślnie podjęli tę uchwałę, co oznacza, że senatorowie zgadzają się w tak ważnych sprawach.
Senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia podkreśliła wagę podjętej przez Senat uchwały. Powiedziała, że zaprosiła wybitnych przedstawicieli środowiska medycznego z różnych dziedzin do Rady, aby ten rok wypełnić rzeczywistymi działaniami. Podziękowała naukowcom, ekspertom, związkowcom za przyjęcie zaproszenia do udziału w jej pracach.
Przedstawiciele Rady zgodzili się, że należy zwrócić szczególną uwagę na czynniki ryzyka, które są wspólne dla chorób cywilizacyjnych. Jej członkowie podkreślili, że potrzebna jest szeroka współpraca ze środowiskiem pacjentów i szerokie wyjście z działaniami profilaktycznymi do społeczeństwa.
Źródło: Senat RP
Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com