10 października br. Senat RP ustanowił rok 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Za przyjęciem uchwały głosowało 89 senatorów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
W uchwale podkreślono, że od lat uwagę zwracają pogarszające się dane o kondycji zdrowotnej społeczeństwa i dynamicznie rosnący odsetek zachorowalności na choroby cywilizacyjne.
"Obserwowane deficyty w sferze diagnozowania i właściwego leczenia poważnych chorób, zwłaszcza chorób nowotworowych, pogłębiły się dodatkowo podczas pandemii COVID-19, a więc w okresie, który charakteryzował się bardzo ograniczonym dostępem do konsultacji lekarskich i zabiegów medycznych oraz zawieszeniem wszelkich programów badań przesiewowych" - czytamy w uchwale.
Jej autorzy zwrócili uwagę, że na ogromny dług zdrowotny nie składa się wyłącznie wzrost zachorowalności i opóźniona wykrywalność chorób, ale także nowe wyzwania związane ze stanem zdrowia psychicznego, w szczególności dzieci i młodzieży.
W ocenie autorów uchwały zwiększenie dostępności świadczeń zdrowotnych nie jest jedynym remedium na powyższe problemy. Niezbędna jest edukacja zdrowotna i większa dbałość o profilaktykę.
Jednocześnie przypomnieli o wprowadzeniu do podstawy programowej edukacji zdrowotnej. Uznali, że to krok w dobrym kierunku, ale konieczne są także bardziej uniwersalne inicjatywy mające na celu rozwijanie postaw sprzyjających zdrowiu.
W uchwale czytamy, że Senat RP może i powinien być liderem w sferze promocji zdrowia. Dlatego też włącza się w dzieło zwiększania świadomości zdrowotnej Polek i Polaków, jak również promowania badań profilaktycznych, aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i higieny psychicznej.
"Podjęcie uchwały ustanawiającej rok 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki stanowi zarazem wyraz wsparcia dla tych, którzy aktywnie, nierzadko w ramach oddolnych inicjatyw, działają na polu propagowania wiedzy z zakresu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego" - wyjaśniono w uchwale.
W ocenie autorów uchwały skoordynowanie wysiłków, kampanii społecznej, przedsięwzięć edukacyjnych i programów profilaktycznych powinno przyczynić się do zmniejszenia dystansu między Polską a państwami Unii Europejskiej, w których jest znacząco mniej zachorowań na choroby przewlekłe.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Źródło: Senat RP