Aktualności

Wybitny pianista - maestro Mateusz Krzyżowski

Uroczysty finał projektu: „W Rytmie Klasyki”

Dobiegła końca pierwsza edycja projektu: „W Rytmie Klasyki”, będącego cyklem wydarzeń kulturalnych dla pacjentów Narodowego Instytutu Kardiologii. 9 lutego, w repertuarze Fryderyka Chopina, wystąpił wybitny pianista młodego pokolenia, laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych - maestro Mateusz Krzyżowski. Partnerem strategicznym projektu jest PKN ORLEN.

Maestro Mateusz Krzyżowski jest pierwszym w historii Polakiem, który zdobył I nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego, a także zdobywcą nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta. Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należy m.in. zdobycie pierwszej nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego. Jest także laureatem drugiej nagrody zdobytej podczas I Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz zwycięzcą Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego. Artysta reprezentował Polskę w trakcie XVIII. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, docierając do półfinału tego konkursu. Koncertuje zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej, m.in. we Francji, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech czy Japonii. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Projekt: „W Rytmie Klasyki” to cykl wydarzeń kulturalnych dedykowany pacjentom oraz pracownikom Narodowego Instytutu Kardiologii. Inicjatywa ta ma na celu poprawę komfortu zdrowotnego pacjentów Instytutu oraz zadbanie o ich kondycję psychiczną podczas pobytu w szpitalu. Jej celem jest także wsparcie pacjentów w rehabilitacji i szybszym powrocie do zdrowia.

- Nieustannie pracujemy nad tym, aby pacjenci odwiedzający nasz szpital możliwie szybko wracali do pełni zdrowia. Niestety, dla wielu osób, które zmagają się ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi szpital z czasem staje się ich drugim domem. Organizując wydarzenia kulturalne takie jak to, chcemy, aby nasi pacjenci czuli się w tym domu bezpiecznie i komfortowo. Wielu z nich reaguje pozytywnie na tę inicjatywę, wskazując, że regularne obcowanie z muzyką klasyczną poprawia ich nastrój oraz wspiera proces rekonwalescencji, co mnie jako lekarza cieszy szczególnie - mówi prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii i pomysłodawca projektu.

Projekt: „W Rytmie Klasyki został zainaugurowany 1.09.2022 r. W trakcie jego trwania odbyło się dwanaście recitali fortepianowych, zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Wystąpiło wielu wybitnych pianistów m.in. Andrzej Wierciński, Anna Kubicz, Anna Martyniuk -Tofiluk, Andrzej Brdak, Andrzej Olszewski, Julianna Wira oraz skrzypaczka Małgorzata Kucharek. W Instytucie wystąpiło również ukraińskie trio wchodzące w skład Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa w składzie: Vladyslav Petryk (klarnet), Alina Martianova (fortepian) oraz Anastasia Kosiuk (flet) oraz Kameralny Zespół Wokalny - In Tempore pod dyrekcją Bartłomieja Kwiatkowskiego.

Koncerty w Instytucie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie wysłuchało ich ponad 1500 osób.

- PKN ORLEN to jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej, co potwierdza między innymi 1. miejsce w rankingu TOP 500 CEE 2021. Cieszymy się, że od samego początku mogliśmy wspierać ten innowacyjny program, który pomaga pacjentom szpitala w szybszym powrocie do zdrowia. Wydarzenia takie jak to organizowane w Narodowym Instytucie Kardiologii wpisują się w realizowany przez nas program społecznej odpowiedzialności biznesu - mówi Grzegorz Bałkowiec, z-ca dyrektora Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Muzyka nie tylko poprawia nastrój, ale jest również w stanie zmienić kliniczny obraz choroby, mając wpływ na szeroko pojmowane odczucie dobrostanu zarówno psychicznego, jak i fizycznego chorego. Znaczenie muzyki podkreśla również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), rekomendując ją jako sposób na poprawę jakości życia. Idea projektu: „W Rytmie Klasyki”, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii wpisuje się w ten trend.