Aktualności

Wizjonerzy zdrowia. Reformatorzy 2024

Wizjonerzy zdrowia. Reformatorzy 2024

23 marca br. w Warszawie odbyła się konferencja: „Wizjonerzy Zdrowia Wprost. Reformatorzy 2024”. W trakcie spotkania przedstawiciele kluczowych instytucji publicznych zajmujących się ochroną zdrowia, eksperci medyczni i pacjenci omówili najistotniejsze priorytety zdrowotne tego roku w perspektywie systemowej, organizacyjnej oraz w polityce lekowej, które mogą przełożyć się na najważniejsze cele, jakimi są: wydłużenie życia Polaków i wydłużenie życia Polaków w zdrowiu.

Ważnym akcentem konferencji była dyskusja ekspercka, która odbyła się w ramach panelu: „Choroby cywilizacyjne: choroby serca, otyłość, cukrzyca”. Obok wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego oraz dr n. med. Agnieszki Gorgoń-Komor, senator RP i przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Kardiologii zaproszono do niej prof. Janinę Stępińską - dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, prof. Przemysława Mitkowskiego - kierownika Pracowni Elektroterapii (I Klinika Kardiologii, Katedra Kardiologii UM w Poznaniu); prof. Małgorzatę Myśliwiec - kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii (GUM); prof. Lucynę Ostrowską - prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości; prof. Agnieszkę Słowik - konsultant krajową w dziedzinie neurologii oraz prof. Mariusza Wyleżoła - kierownika Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej (Szpital Czerniakowski w Warszawie).

Rozmawiano m.in. o tym jak zmniejszyć umieralność Polaków z powodów sercowo-naczyniowych w kontekście realizacji programu KOS-Zawał, Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia i opieki koordynowanej w POZ. Poruszono również kwestię dotyczącą optymalnej prewencji udarów niedokrwiennych u pacjentów z migotaniem przedsionków oraz tego jak optymalizować ryzyko udarów krwotocznych u pacjentów przyjmujących leki z grupy NOAC. Eksperci zwrócili na istotę tego schorzenia, z uwagi na fakt, że udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonu i pierwszą przyczyną niesprawności wśród osób dorosłych. Debatę zakończyła dyskusja na temat chorób rzadkich w kardiologii.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę jako kraj wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej, a główną przyczyną zgonów są choroby sercowo-naczyniowe. Problem chorób cywilizacyjnych został w ostatnich latach dostrzeżony, dzięki czemu wprowadzono wiele pozytywnych zmian, takich jak m.in. szerszy dostęp do nowoczesnej farmakoterapii w niewydolności serca czy pilotaż sieci kardiologicznej.