Projekt zakładał utworzenie przy Instytucie Kardiologii Centrum Telemedycznego, wyposażonego w telemedyczne stacje odbiorcze i zatrudniające specjalistów udzielających zdalnych konsultacji w zakresie chorób układu krążenia. Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Do zarządzania Centrum wykorzystany został specjalistyczny system informatyczny zapewniający jego funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Został on opracowany przy wykorzystaniu doświadczeń norweskiego partnera projektu - firmy Exponor Tromso AS. Partner ten posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć we współpracy z Norweskim Centrum Telemedycyny, jedynym podmiotem akredytowanym przy WHO w zakresie telemedycyny.
System stworzony w ramach projektu był wdrażany głównie na obszarze woj. mazowieckiego, a następnie był implementowany w innych regionach kraju w ramach projektu HeartNet. Zaproponowane w projekcie rozwiązania telemedyczne ułatwią ocenę stanu pacjenta przez wysokiej klasy specjalistów, zwiększą dostęp do zabiegów ratujących życie, skrócą czas pomiędzy wystąpieniem incydentu sercowego, a rozpoczęciem leczenia, zabezpieczą pacjentów rehabilitujących się w warunkach domowych.
Dodatkową korzyścią było podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki i sposobu leczenia incydentów sercowych. Stało się to możliwe z uwagi na możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami, jak również bezpośrednie uczestnictwo w operacjach za pośrednictwem internetu.