Oddział Kardiomiopatii
p.o. Kierownika
dr hab. n. med. Łukasz Mazurkiewicz
Konsultant
prof. dr hab. n. med. Jacek Grzybowski
Działalność kliniczna
- Diagnostyka zarówno nieinwazyjna (przy pomocy echokardiografii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego serca, i diagnostyki radioizotopowej z zastosowaniem SPECT-CT) jak też inwazyjna z biopsją m. sercowego oraz leczenie chorych kierowanych z podejrzeniem kardiomiopatii przerostowej, rozstrzeniowej i restrykcyjnej oraz zapalenia m. sercowego.
- Kwalifikacja chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową i przerostową do profilaktycznej implantacji kardiowertera-defibrylatora (ICD).
- Kwalifikacja chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową do terapii resynchronizującej (CRT-D).
- Kwalifikacja chorych z kardiomiopatią przerostową do zabiegowej redukcji gradientu (miektomia, ablacja alkoholowa).
- Diagnostyka i leczenie zaawansowanej niewydolności serca, zwłaszcza w przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej oraz kwalifikacja chorych do transplantacji serca.
- Diagnostyka i leczenie kardiomiopatii amyloidozowej, w tym kompleksowa nieinwazyjna diagnostyka amyloidozy transtyretynowej (ATTR) z scyntygrafią z Tc-99m-DPD i badaniem mutacji genu TTR, oraz inwazyjna z biopsją narządową i oceną wskazań do jednoczasowego przeszczepienia serca i wątroby.
Działalność naukowa
- Optymalizacja metod rozpoznawania amyloidozy AL i opieki kardiologicznej nad chorymi kierowanymi do leczenia hematologicznego.
- Badania kliniczno-genetyczne amyloidozy ATTR i charakterystyka kliniczna typowych dla polskiej populacji mutacji genu TTR.
- Diagnostyka genetyczna i kliniczna rodzin z kardiomiopatią przerostową. Znaczenie kliniczne wybranych biomarkerów włóknienia mięśnia sercowego w kardiomiopatii przerostowej.
- Kliniczne i prognostyczne znaczenie beleczkowania prawej komory u pacjentów z kardiomiopatią rozstrzeniową.
- Analiza odkształceń miokardium komór i przedsionków w przewidywaniu rozsianego włóknienia u chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową (badanie rezonansowe).
- Przydatność rezonansu magnetycznego w diagnostyce etiologii niewydolności serca.
- Udział w Europejskim Rejestrze Kardiomiopatii Prowadzenie krajowego rejestru amyloidozy ATTR.