Jednoczesne transplantacje serca i wątroby w Instytucie Kardiologii

przez Aleksandra Bąkała

26 grudnia 2019 r. w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie przeprowadzono czwartą w tym roku jednoczesną transplantację serca i wątroby.
Pacjent, któremu przeszczepiono oba narządy chorował na niewydolność serca i wątroby spowodowaną chorobą wrodzoną - uwarunkowaną genetycznie amyloidozą transtyretynową.

Operację  przeszczepienia przeprowadziły zespoły z Instytutu Kardiologii i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Transplantację serca wykonał zespół kardiochirurgów z Instytutu Kardiologii, pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Mariusza Kuśmierczyka, a  wątroby chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza.

Pierwsza w Polsce jednoczesna transplantacja serca i wątroby została przeprowadzona w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie w dniu 30 sierpnia 2018 r.

Przeprowadzane w Instytucie Kardiologii jednoczesne transplantacje są szansą dla szczególnej grupy chorych z niewydolnością dwóch narządów, dla której dotychczas nie było żadnej opcji terapeutycznej.
W 2017 r. w Instytucie Kardiologii przeprowadzano po raz pierwszy również jednoczesną transplantację serca i nerki.

Wróć