Pierwsze w Polsce wszczepienie biologicznej zastawki aortalnej nowej generacji

przez Aleksandra Bąkała

30.01.2018 r. w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii wszczepiono po raz pierwszy w Polsce biologiczną zastawkę aortalną nowej generacji, wykonanej z osierdzia wołowego (Inspiris Resilia firmy Edwards Lifesciences).  

Charakteryzuje się ona podwyższoną opornością na wapnienie dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii przygotowania osierdzia wołowego bez użycia formaldehydu. Metoda ta wydłuża trwałość zastawki przez co pacjenci, którzy ją otrzymają mogą przez dłuższy okres żyć w pełnym komforcie bez konieczności reoperacji.  

W zastawce po raz pierwszy zastosowano system "VFit technology", dzięki któremu nawet po wielu latach będzie można odczytać w fluoroskopii rozmiar zastawki. W razie konieczności przezskórnego wszczepienia zastawki w zastawkę pierścień nowej zastawki ma możliwość zwiększenia swojego wymiaru.  

Zastawka jest szczególnie zalecana młodszym pacjentom, w tym kobietom planującym ciążę, u których leczenie przeciwkrzepliwe jest obarczone dużym ryzykiem.

Wróć