Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski w Narodowym Instytucie Kardiologii

przez Aleksandra Bąkała

11.02.2021 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski odwiedzili Narodowy Instytut Kardiologii. W trakcie konferencji prasowej, Szef rządu - wspólnie z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim, prof. Tomaszem Hryniewieckim, dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii oraz prof. Łukaszem Szumowskim – zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.

W pierwszej kolejności rozwiązanie testowane będzie w województwie mazowieckim, a za jego koordynację odpowiedzialny będzie Narodowy Instytut Kardiologii.

- Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie funkcjonować najpierw jako pilotaż w województwie mazowieckim. Na początku będzie ona służyła do diagnozowania i leczenia: zaburzeń rytmu serca, zastawek, niewydolności, a także nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Z perspektywy pacjenta będziemy się starali dostarczyć możliwie najlepszą, na europejskim poziomie, usługę zdrowotną. Tak, żeby obywatele mogli się cieszyć jak najdłuższym życiem w dobrym zdrowiu – podkreślił Szef rządu.

W trakcie konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że „pandemia spowodowała nie tylko spustoszenie w postaci dużej liczby zakażeń, zgonów, ale przyczyniła się w sposób bezpośredni do deficytu zdrowia i spadku liczby wykonywanych zabiegów, m.in. w kardiologii”. Dlatego zdecydowaliśmy się z premierem przygotować pewien plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma odnosić się do tych najważniejszych dziedzin – dodał.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspieszy diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Zajmie się przede wszystkim czterema grupami istotnych schorzeń:
•    nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym;
•    niewydolnością serca;
•    zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
•    zastawkowymi wadami serca.

- Bardzo się cieszę, że kardiolodzy, na wzór onkologów, będą mogli zaoferować pacjentom kardiologicznym takie same możliwości szybkiej diagnostyki i leczenia, zwłaszcza, że kardiologia w dalszym ciągu jest pierwszą przyczyną zgonu w Polsce – jeszcze przed przyczynami nowotworowymi - powiedział prof. Tomasz Hryniewiecki, Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii
- Krajowa Sieć Kardiologiczna jest szansą na szybkie skierowanie pacjenta do ośrodków specjalistycznych gdzie może być postawione prawidłowe rozpoznanie i zaproponowane adekwatne leczenie – dodał prof. Tomasz Hryniewiecki

Powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej to wiele korzyści dla pacjentów. Będą oni mieli m.in. dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. Będą mogli również korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także zostać przyjęci do ośrodka, który jest najlepiej dopasowany do ich stanu zdrowia.

Konferencję prasową poprzedziła wideokonferencja ze środowiskiem kardiologów z całej Polski, podczas której dyskutowano o problemach polskiej kardiologii.

Wróć