Przeszczepienie serca i nerki w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie

przez Aleksandra Bąkała

Początek programu jednoczesnej transplantacji serca i nerki w Instytucie Kardiologii

W Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie przeprowadzono transplantację serca i nerki u 38 - letniego pacjenta z przewlekłą, schyłkową niewydolnością serca i nerek. Operacja przeszczepienia nerki została wykonana w dziesiątej dobie po transplantacji serca.

Pacjent, któremu przeszczepiono serce i nerkę chorował od 2013 r. Z powodu wieloletniej schyłkowej niewydolności serca i nerek był zdyskwalifikowany z transplantacji obu narządów. Obecnie Pacjent czuje się dobrze i przebywa pod opieką Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Instytutu Kardiologii.
Uruchomienie w Instytucie Kardiologii programu jednoczesnej transplantacji serca i nerki jest szansą dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca, którzy z powodu schyłkowej niewydolności nerek nie mogli być zakwalifikowani do przeszczepienia serca, jak również dla tych, którym z powodu niewydolności serca nie wykonywano transplantacji nerek.

- Jest to ważny moment w rozwoju programu transplantacji w Instytucie Kardiologii, który wprowadzony został przez profesora Zbigniewa Religę w 2001 r. Przeprowadzone w Instytucie pierwsze przeszczepienie serca i nerki u jednego pacjenta jest szansą dla szczególnej grupy chorych z niewydolnością dwóch narządów, dla której dotychczas nie było żadnej opcji terapeutycznej. Jest to również kolejny krok w rozwoju możliwości transplantacyjnych Instytutu. Planujemy rozbudować część Instytutu przeznaczoną do leczenia chorych z niewydolnością serca, wymagających mechanicznego wspomagania krążenia czy transplantacji. Umowa na finansowanie tej inwestycji została podpisana w Ministerstwie Zdrowia półtora tygodnia temu - powiedział podczas konferencji prasowej dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, prof. nadzw. IK; dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie - Aninie.

Transplantację serca wykonał zespół kardiochirurgów z Instytutu Kardiologii w Warszawie - Aninie, pod kierunkiem prof. Mariusza Kuśmierczyka, a nerki chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, pod kierunkiem dr. hab. n. med. Macieja Kosieradzkiego. Wsparcie specjalistów nefrologów zapewniła Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM pod kierunkiem prof. Leszka Pączka.

- Po roku przygotowań, wspólnie z lekarzami z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie przeprowadziliśmy pierwszą transplantację serca i nerki. Transplantacja serca odbyła się trzy tygodnie temu. Z powodu pierwotnej niewydolności przeszczepionego narządu nie udało się od razu przeszczepić nerki. Trafiła do alternatywnego biorcy. U pacjenta zastosowaliśmy wówczas mechaniczne wspomaganie krążenia, które pozwoliło zregenerować przeszczepione serce. Transplantacja nerki miała miejsce w dziesiątej dobie po transplantacji serca. Wdrożenie programu jednoczasowej transplantacji serca i nerki jest to ogromną szansą dla pacjentów, którzy z powodu niewydolności obu narządów dyskwalifikowani byli z przeszczepień. Obecnie czterech pacjentów jest
w trakcie kwalifikacji do dwunarządowej transplantacji - powiedział prof. dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiochirurgii, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii.

- Jesteśmy świadkami nowego etapu w polskiej transplantologii. Aktywność kolegów z Instytutu Kardiologii oraz aktywność Szpitala Dzieciątka Jezus i naszej kliniki doprowadziły do tego, że możemy ratować życie osobom, które do tej pory były takiej szansy pozbawione. Obecnie możemy przeszczepiać serca i nerki pacjentom, którzy nigdy nie byliby zakwalifikowani do transplantacji - powiedział prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik - zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Operacja jednoczesnej transplantacji serca i nerki była drugą tego typu operacją w Polsce. Pierwsze i jedyne dotychczas jednoczesne przeszczepienie serca i nerki zostało wykonane w 2002 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Program transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie został wprowadzony przez Prof. Zbigniewa Religę w 2001 r. Od tego czasu w Instytucie przeprowadzono 472 operacje przeszczepienia serca. W ostatnim roku wykonano przeszczepienia serca u 44 chorych.


Wróć