Spotkanie polskiej delegacji z kierownictwem Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health)

przez Aleksandra Bąkała

W trakcie oficjalnej wizyty w Waszyngtonie, minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wraz z polską delegacją spotkał się z kierownictwem National Institutes of Health (Narodowe Instytuty Zdrowia).

W spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Tomasz Hryniewiecki - dyrektor Instytutu Kardiologii , prof. Jan Walewski - dyrektor Instytutu Onkologii, prof. Andrzej Górski z Centrum Medycznego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry.

Rozmowy dotyczyły możliwości wykorzystania amerykańskich doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, wprowadzania innowacji terapeutycznych i prowadzenia rejestrów medycznych.

Rozmawiano o współpracy i rozwoju wzajemnych kontaktów m.in. z pierwszym wicedyrektorem NIH Laurencem Tabakiem, dyrektorem Narodowego Instytutu Chorób Serca i Płuc (NHLBI) Garym H. Gibbonsem oraz managerami Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i Narodowego Instytutu Raka (NCI).

Rezultatem spotkań i rozmów będą wspólne programy naukowe i badawcze, wymiany i szkolenia naukowców, a przede wszystkim tworzenie bezpośrednich relacji pomiędzy instytucjami i jednostkami z Polski i USA.

Wróć