Przyczyny, objawy i leczenie niewydolności serca
Niewydolność serca jest to stan, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmów i powoduje zmniejszenie wydolności wysiłkowej. Najczęściej wynika to z uszkodzenia mięśnia serca lub jego zastawek. Objawy niewydolności serca wynikają z niedostatecznej podaży tlenu do narządów. W trakcie rozwoju niewydolności serca dochodzi do gromadzenia płynów w organizmie, powiększenia jam serca oraz niekorzystnych zmian w układzie hormonalnym.
Przyczyny:
- choroba niedokrwienna serca (zawał serca)
- nadciśnienie tętnicze
- nadużywanie alkoholu
- pierwotne choroby serca (kardiomiopatie)
- zapalenia mięśnia sercowego
- wady zastawek serca
- zaburzenia rytmu serca
Objawy:
- osłabienie, łatwe męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku
- duszność występująca przy wysiłku, w spoczynku lub w nocy
- obrzęki, powiększenie obwodu brzucha i przybór masy ciała związane z zatrzymaniem płynów w organizmie
- suchy kaszel, niekiedy połączony z odpluwaniem rdzawo podbarwionej plwociny
- wyniszczenie i utrata masy ciała (w zaawansowanej niewydolności)
Powikłania:
- zakrzepy i zatory
- zaburzenia rytmu serca (mogą być przyczyną jak i skutkiem niewydolności serca)
- niewydolność nerek
Leczenie niewydolności serca także trzeba zacząć - jeśli to możliwe - od usunięcia lub korygowania jej przyczyny. Zwalczenie objawów natomiast wymaga odpowiedniej kuracji farmokologicznej.
Leki działające objawowo to diuretyki, czyli leki moczopędne, usuwające z organizmu nadmiar wody, likwidujące obrzęki i odciążające serce, dzięki zmniejszeniu objętości krwi, którą serce musi przepompować. Inną grupą leków odciążających są tzw. wazodilatatory, rozszerzające średnie i drobne tętnice i zmniejszające opór tętniczy dla lewej komory (lewa komora łatwiej pompuje krew do szerokiego łożyska naczyniowego przez aortę, w której ciśnienie obniża się przy leczeniu lekami tego typu). Przykładem leków obniżających opór obwodowy tętnic i odciążających serce są inhibitory konwertazy angiotensyny lub inhibitory receptora angiotensynowego.Do innych podstawowych leków w niewydolności serca zaliczamy leki blokujące receptory adrenergiczne, inhibitory aldosteronu.
W skrajnych przypadkach ciężkiej niewydolności krążenia, nie poddającej się farmakoterapii, ratunkiem dla chorego jest transplantacja serca.