Interwencyjne leczenie nadciśnienia tętniczego

Kliniczna charakterystyka pacjentów z opornym nadciśnieniem- praca opublikowana w Journal of Human Hypertension w 2013 r.

Ostatnio na łamach czasopisma Journal of Human Hypertension ukazała się publikacja zespołu z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego pod tytułem "Clinical characteristics of patients with resistant hypertension: the RESIST-POL study". Jest to pierwsza tak szeroko opracowana, prospektywna praca przeprowadzona przez Zespól HIT a opisująca grupę 204 pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym poddanych diagnostyce w Narodowym Instytucie Kardiologii w ramach grantu Ministerstwa Nauki.

Oporne nadciśnienie tętnicze dotyczy około 12% wszystkich chorych leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego. Do tej pory brakowało jednak danych klinicznych o tej grupie pacjentów, w szczególności częstości wystepowania wtórnych przyczyn nadcisnienia tętniczego (tj. pierwotny hiperaldosteronizm, guz chromochłonny, zwężenie tętnicy nerkowej, zespół Cushing'a, nadczynność tarczycy) oraz współwystepowania innych jednostek chorobowych jak obturacyjny bezdech senny, zespół metaboliczny, cukrzyca oraz depresja. Publikacja jest pierwszą opisującą w systematyczny i szczegółowy sposób dotychczas największą grupę chorych z opornym nadciśnieniem potwierdzonym w pomiarach całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego.

Na podstawie naszych danych można stwierdzić, że wtórne przyczyny nadciśnienia występują aż u 24% chorych z opornym nadciśnieniem z czego najliczniejszą grupę stanowią pacjenci z pierwotnym hiperaldosteronizmem (prawie 16%). Posiada to bardzo duże kliniczne znaczenie, ponieważ potwierdza konieczność diagnostyki w kierunku wtórnych przyczyn nadciśnienia w tej grupie pacjentów. Obturacyjny bezdech senny oraz zespół metaboliczny występował odpowiednio u 72.1% i 65.7% pacjentów.
Warto podkreślić, że obturacyjny bezdech senny, zespół metaboliczny oraz pierwotny aldosteronizm często współistnieją z opornym nadciśnieniem, co może wskazywać na możliwość występowania pewnego fenotypu chorobowego opornego nadciśnienia lub wspólnego czynnika etiologicznego.

Zasługuje na podkreślenie, że program określany akronimem RESIST-POL umożliwił wyodrębnienie chorych z prawdziwie opornym nadciśnieniem tętniczym , którzy poddani zostali następnie leczeniu zabiegowemu - denerwacji nerek - między innymi w programie Simplicity-1 oraz Simplicity-2 .

schemat przedstawiający częstość powiązanych stanów i przyczyn wtórnych nadciśnienia

Szególną uwagę zwróciła na to autorka komentarza do naszej pracy pod tytułem Resistant hypertension complex mix of secondary causes and comorbidities. Tanja Dudenbostel sugeruję, że otyłość brzuszna (jedno z kryteriów zespołu metabolicznego), która występowała u 73% naszych pacjentów, może być czynnikiem powodującym wzrost poziomu aldosteronu, co z koleji przekłada się na oporność nadciśnienia tętniczego, stopień ciężkości obturacyjnego bezdechu sennego oraz nietolerancję glukozy.

Należy zaznaczyć , że komentarze do publikacji mają często duże znaczenie w odbiorze i interpretacji wyników badania przez środowisko naukowe oraz czytelników. Autorka w pozytywny sposób wypowiada się o metodologii oraz znaczeniu naukowym naszej pracy, dlatego należy traktować ten komentarz, jako wysokie docenienie walorów pracy.