Obecnie podejmowane są zabiegi denerwacji nerek u chorych z opornym nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością nerek [ Hering D, Mahfoud F, Walton AS i wsp. Renal denervation in moderate to severe CKD. J Am Soc Nephrol 2012; 23: 1250-1257 ], a w ostatnim okresie wykonano pojedyncze, skuteczne zabiegi denerwacji u chorych przewlekle dializowanych [ informacje uzyskane od prof. Felixa Mahfouda, dr Christiana Ukena oraz z Simplicity Global Registry].
Ostatnio w Klinice Nadciśnienia Tętniczego hospitalizowany był chory z prawdziwie opornym nadciśnieniem tętniczym [wieloletni wywiad nadciśnienia tętniczego , oporne pomimo leczenia 4 lekami hipotensyjnymi [pomiary tradycyjne i ABPM], schyłkową niewydolnością nerek w okresie przewlekłej dializoterapii . Na podstawie wykonanego angio-TK tętnic nerkowych uznano , że chory spełnia warunki anatomiczne do wykonania zabiegu denerwacji .
U chorego (po uzyskaniu zgody Terenowej Komisji Bioetycznej) uznano m.in, że dializoterapia prowadzona jest adekwatnie i nie przyczynia się do zapewnienia efektu hipotensyjnego.
Profesor Adam Witkowski i Doktor Jacek Kądziela podjęli próbę wykonania denerwacji nerek w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej. W wykonanej angiografii tętnic nerkowych stwierdzono jednak dysproporcję pomiędzy kalibrem tętnic nerkowych w badaniu angio-TK a badaniem naczyniowym i ze względu na wąski kaliber tętnic nerkowych oraz rozsiane zmiany miażdżycowe odstąpiono od planowanego zabiegu denerwacji nerek.