Zadania finansowane z budżetu państwa

Dotacja celowa Ministra Zdrowia na realizację zadań w ramach statusu państwowego instytutu badawczego

W ramach zadań państwowego instytutu badawczego, wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 października 2019 r. w sprawie reorganizacji Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz nadania Instytutowi statusu państwowego instytutu badawczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2177), w roku 2022 Narodowy Instytut Kardiologii realizuje poniższe zadania:

Umowa numer: NKN/569/17/2022/101/1023
Dofinansowanie: 531.005,46 zł
Całkowity koszt realizacji projektu: 531.005,46 zł
Data podpisania umowy: grudzień 2022 r.
  • Współrealizacja w opracowaniu Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032.

Celem realizacji przedmiotowego zadania jest zapewnienie wsparcia eksperckiego w opracowaniu i uzgodnieniu programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032. Zrealizowanie opisanych działań pozwoli na wdrożenie Programu, który stanowi propozycję reformy polskiej kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, angiologii, neurologii i innych dziedzin pokrewnych związanych z chorobami układu krążenia.

  • Przygotowanie założeń wieloośrodkowego ogólnopolskiego badania stanu zdrowia ludności (WOBASZ NIKard).

Celem realizacji zadania jest zapewnienie wsparcia eksperckiego w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia realizacji „Badania zagrożenia populacji polskiej chorobami układu krążenia – WOBASZ NIKARD”, które ma ocenić sytuację zdrowotną dorosłej populacji polskiej w poszczególnych województwach w zakresie częstości występowania chorób układu krążenia (ChUK) oraz zachowań zdrowotnych. Jest to podstawowe badanie monitorujące rozpowszechnienie, kontrolę i leczenie czynników ryzyka ChUK w Polsce (ogółem) oraz w poszczególnych województwach, a także monitorujące znajomość zasad prewencji oraz ocenę wybranych aspektów działań służby zdrowia. Uzyskane wyniki pozwolą na dokonanie analizy uwarunkowań demograficznych, społecznych, ekonomicznych ChUK i innych chorób przewlekłych, analizy skuteczności działań profilaktycznych realizowanych w POZ i opiece specjalistycznej oraz analizy przyczyn umieralności z powodu chorób układu krążenia w Polsce (badanie kohorty).