Wpływ denerwacji nerek na wysokość ciśnienia tętniczego i kliniczny przebieg obturacyjnego bezdechu podczas snu u chorych z nadciśnieniem tętniczym opornym. Projekt ma charakter badania klinicznego z randomizacją, niezaślepionego (open-label), z udziałem grup równoległych. Badanie to widnieje w oficjalnym rejestrze Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych (U.S. National Institute of Health) ClinicalTrials.gov, nr identyfikujący NCT01366625.
W ostatnich latach coraz częściej podkreśla się częste występowania obturacyjnego bezdechu podczas snu (OBPS) w populacji chorych na oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze. Wyniki badań klinicznych, w tym wyniki własne wskazują na istotny, sięgający 70-80% odsetek chorych na oporne nadciśnienie tętnicze cierpiących również na OBPS. U chorych z OBPS zaznacza się istotne znaczenie wzmożonej aktywności układu współczulnego we wpływie na wysokość ciśnienia tętniczego i rozwój powikłań sercowo-naczyniowych. Jednocześnie zwraca uwagę fakt, że leczenie OBPS za pomocą CPAP będącej metodą z wyboru związane jest z nieznacznie wyrażonym obniżeniem ciśnienia tętniczego, jak również metoda ta, często stosowana jest przez pacjentów nieregularnie i zbyt krótko. W związku z powyższym wydaje się uzasadnione poszukiwanie nowych metod terapii chorych na nadciśnienie tętnicze oporne współistniejące z OBPS. Z uwagi na istotną rolę układu współczulnego we wpływie OBPS na układ sercowo-naczyniowy wydaje się, że wykonanie zabiegu denerwacji nerek prowadzącego do uszkodzenia włókien współczulnych przebiegających w ścianie tętnic nerkowych i tym samym do ograniczenia aktywności nerwowego układu współczulnego może być związane z istotnym efektem hipotensyjnym zależnym od stopnia nasilenia OBPS.
Głównym celem badania jest ocena wpływu denerwacji nerek u chorych z nadciśnieniem tętniczym opornym i obturacyjnym bezdechem podczas snu (OBPS) na wysokość ciśnienia tętniczego, jak również na stopień nasilenia OBPS.
Realizację badania Klinika Nadciśnienia Tętniczego rozpoczęła w 2012 roku. Do projektu badawczego zakłada się włączenie 60 chorych z nadciśnieniem tętniczym opornym oraz współistniejącym obturacyjnym bezdechem podczas snu (OBPS). Chorzy są przyjmowani na podstawie skierowania do szpitala ze wskazaniami do leczenia nadciśnienia tętniczego opornego [ zdefiniowanym jako brak osiągnięcia wartości docelowych pomimo stosowania trzech leków hipotensyjnych w pełnych dawkach w tym diuretyku ] .
Po potwierdzeniu oporności nadciśnienia tętniczego, rozpoznaniu na podstawie badania polisomnograficznego OBPS, wykluczeniu wtórnych przyczyn nadciśnienia tętniczego oraz spełnieniu pozostałych szczegółowych kryteriów włączenia i wyłączania chorzy włączani są do badania. Okres obserwacji wynosi 13-15 miesięcy. U wszystkich chorych przeprowadzona jest szczegółowa ocena kliniczna i badania dodatkowe (m.in. badania biochemiczne, badanie echokardiograficzne oraz ocena aktywności układu współczulnego). Następuje losowy przydział pacjentów do dwóch grup:
- Chorzy poddani zabiegowi de nerwacji nerek (n=30)
- Chorzy nie poddani zbiegowi denerwacji nerek grupa kontrolna (n=30)
Protokół przewiduje wizyty kontrolne po 30 dniach, 3, 6 i 12 miesiącach od dnia wykonania denerwacji (grupa denerwacji) lub od dnia randomizacji (grupa kontrolna).
Dotychczas wykonano większość zabiegów denerwacji nerek oraz włączono większość chorych do grupy bez denerwacji.