Aktualności
Baner konferencji European Adrenal Meeting on Adrenal Tumours

ENS@T – wyjątkowa platforma spotkań dla naukowców

W dniach 28-30 września br. w Warszawie odbędzie się European Adrenal Meeting – Joint Annual 1st Harmonisation and 21st ENS@T Meeting. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 naukowców. Będzie to niezwykła okazja do integracji polskiego i europejskiego środowiska naukowego, nawiązania nowych kontaktów oraz pogłębienia międzynarodowej współpracy badawczej.

Konferencja ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat chorób nadnerczy oraz prezentowanie najnowszych wyników badań z tego obszaru. Podejście badaczy jest wieloaspektowe - w bogatym trzydniowym programie obejmującym warsztaty, wykłady i sesje plakatowe przewidziano wykłady z zakresu genetyki, biologii molekularnej, biochemii, biotechnologii, medycyny, farmacji i informatyki. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 naukowców z 28 krajów Europy, w tym z Polski.

Organizatorem konferencji jest Klinika Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii. Współorganizatorzy merytoryczni to ENS@T - European Network for the Study of Adrenal Tumors - towarzystwo naukowe zajmujące się badaniami nad chorobami nadnerczy oraz grupa naukowców realizujących projekt „CA20122 - Harmonizing clinical care and research on adrenal tumours in European countries”. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Warsztaty poprzedzające obrady (28 września) odbędą się w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW). Na miejsce zasadniczej części konferencji (29 i 30 czerwca) wybrano Centrum Nauki Kopernik.

- Wszystkie jednostki chorobowe związane z nadnerczami łączy brak dokładnie jeszcze poznanej patofizjologii oraz fakt, że stanowią ważny problem kliniczny, a ich diagnostyka i leczenie są skomplikowane i wiążą się z kosztownymi wielospecjalistycznymi procedurami. Choroby te są sporym obciążeniem społecznym - mówi prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii, organizator konferencji. - Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza naukowców zrzeszonych w towarzystwie ENS@T oraz w ramach projektów wieloośrodkowych, które powstały dzięki istnieniu bazy danych i materiału biologicznego ENS@T, przyczyniły się do istotnego postępu w poznaniu patofizjologii oraz w diagnostyce i leczeniu chorób nadnerczy - dodaje prof. Prejbisz.

ENS@T to unikatowe przedsięwzięcie mające na celu wsparcie badań klinicznych nad chorobami nadnerczy w różnych, także mniejszych ośrodkach naukowych, tworzenie sieci międzynarodowej współpracy badawczej oraz rozwój nowych projektów. Aktualnie towarzystwo skupia najważniejsze grupy badawcze chorób nadnerczy w Europie.

- Mamy nadzieję, że konferencja będzie stanowiła otwarcie współpracy z najlepszymi ośrodkami europejskimi dla szerokiego grona naukowców z Polski, a w rezultacie wspólnie prowadzonych badań możliwy będzie dalszy postęp w diagnostyce i terapii chorób nadnerczy - podkreśla dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Konferencja, której organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii została dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu: Doskonała Nauka – wsparcie konferencji naukowych.

Więcej informacji: https://tiny.pl/wtx4p

Baner konferencji European Adrenal Meeting