W niedzielę, 25 czerwca 2023 r. Stowarzyszenie Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, partner projektu pn.: „Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca”, finansowanego z Programu Zdrowie w ramach NMF 2014-2021 i budżetu państwa. wzięło udział w pikniku poświęconym profilaktyce zdrowotnej „Zdrowe Życie”.
Podczas pikniku zorganizowano szereg spotkań edukacyjnych dla pacjentów w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki, których celem było podniesienie wiedzy i świadomości na temat chorób układu krążenia. Mieszkańcy miejscowości Końskie mieli również okazję poznać założenia projektu opieki telemedycznej pacjentów z niewydolnością serca, który realizowany jest przez Narodowy Instytut Kardiologii w partnerstwie z 11 placówkami POZ oraz Stowarzyszeniem Transplantacji Serca im. prof. Zbigniewa Religi.
Ponadto, w mobilnej strefie zdrowia, kardiolodzy z Narodowego Instytutu Kardiologii oceniali u pacjentów ryzyko występowania chorób układu krążenia oraz doradzali, jak dbać o serce.
Celem projektu „Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca” jest podniesienie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz poprawa jakości życia chorych z niewydolnością serca poprzez zapewnienie skoordynowanej opieki tradycyjnej i telemedycznej oraz działania edukacyjne. Główną ideą projektu jest wdrożenie modelu telemedycznej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca z wykorzystaniem dedykowanej platformy internetowej, obejmującej zarówno moduł medyczny, jak i moduł edukacyjny dla pacjentów.
Telemonitoring wymaga od pacjenta większego zaangażowania w proces leczenia, w którym samoobserwacja i umiejętność reagowania na niepokojące objawy ma kluczowe znaczenie. Intensywne angażowanie pacjenta w proces leczniczy, zwiększa jego poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Dodatkowo, zaproponowane w projekcie rozwiązania telemedyczne zmniejszą obciążenie chorych związane z dojazdem do placówek medycznych, wyrównując tym samym szanse na dostęp do opieki lekarskiej osobom mniej sprawnym fizycznie lub zamieszkującym tereny wykluczone.
Celem projektu jest również weryfikacja spójności już podejmowanych działań, kierowanych do pacjentów z niewydolnością serca, w ramach pilotażowego programu opieki nad pacjentem w sieci kardiologicznej. Środki na realizację projektu pochodzą z Programu Zdrowie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%). Jego całkowita wartość wynosi 2 557 720,00 zł.
***
Narodowy Instytut Kardiologii bierze udział w drugiej edycji ogólnopolskiego projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej „Zdrowe Życie”, nad którym Patronat Honorowy objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser - Duda. Projekt zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w mobilnych strefach zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych. W ramach projektu zaplanowano działania, które mają zachęcić zarówno dorosłych jak i dzieci do prowadzenia zdrowego trybu życia.
W mobilnych strefach zdrowia pacjenci mogą bezpłatnie wykonać specjalistyczne badania: USG płuc, spirometrię, EKG oraz badania dermatologiczne. Skorzystają również z porad dietetycznych i fizjoterapeutycznych. W strefie Narodowego Instytutu Kardiologii kardiolodzy oceniają u pacjentów ryzyko występowania chorób układu krążenia oraz doradzają, jak dbać o swoje serce. Podczas wydarzenia na miejscu dostępne są również: mammobus, dentobus, krwiobus oraz pojazdy straży pożarnej i policji. Projekt „Zdrowe Życie” został przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, NFZ i PZU, przy współudziale Kancelarii Prezydenta RP. Został zainaugurowany 3 czerwca 2022 r. z inicjatywy Prezydenta RP. Akcja jest efektem rekomendacji ekspertów prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, podkreślających, że stan zdrowia Polaków po pandemii COVID-19 wymaga pilnej poprawy, a jedną z zasadniczych potrzeb jest rozpowszechnienie profilaktyki zdrowia. Członkiem Rady Eksperckiej projektu jest m.in. prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiologii, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.