Aktualności
Ukraińscy muzycy wchodzący w skład Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky”

Ukraińscy muzycy wystąpili dla pacjentów szpitala

8 grudnia br. w Narodowym Instytucie Kardiologii odbył się występ ukraińskiego trio wchodzącego w skład Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky”. Ukraińscy muzycy goszczą w Polsce od połowy maja, w związku z agresją Rosji na Ukrainę. To już ósmy koncert muzyki klasycznej w ramach projektu: „W Rytmie Klasyki”, będącego cyklem wydarzeń kulturalnych dla pacjentów i pracowników szpitala. Partnerem strategicznym projektu jest PKN ORLEN.

Baner projektu: „W Rytmie Klasyki”

Koncert, który odbył się w miniony czwartek (8 grudnia) miał wyjątkowy charakter. Tym razem na pacjentów i pracowników NIKard czekała niespodzianka. Był nią występ ukraińskiego trio w składzie: Vladyslav Petryk (klarnet), Alina Martianova (fortepian) oraz Anastasia Kosiuk (flet), którzy na co dzień grają w Młodzieżowej Akademickiej Orkiestrze Symfonicznej „Slobozhansky” (MASO) z Charkowa. Ukraińscy muzycy goszczą w Polsce od połowy maja, w związku z agresją Rosji na ich kraj. Muzycy są stypendystami Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Wystąpili w repertuarze m.in. ukraińskiego kompozytora Miroslava Skorika (Rapsodia Karpacka), zagrali utwory Jana Sebastiana Bacha i Roberta Schumanna, a także fragmenty z opery Carmen George’a Bizeta oraz kompozycje Camille Saint-Sansa.

- Praktycznie od samego początku wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą angażujemy się w pomoc dla Ukrainy – organizując specjalistyczny sprzęt kardiologiczny dla lwowskiego szpitala, zatrudniając ukraińskich medyków czy lecząc u nas osoby pochodzące z Ukrainy. To właśnie specjaliści z naszego ośrodka po raz pierwszy przeszczepili serce ukraińskiej pacjentce ratując jej życie. Teraz nadszedł czas na zupełnie nowy wymiar współpracy, jaką są wydarzenia kulturalne dedykowane pacjentom naszego szpitala. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy niezwykle utalentowanych muzyków z Ukrainy. To dla nas ogromy zaszczyt, że mogliśmy gościć w naszych murach tak utalentowaną młodzież – mówi prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kariologii oraz pomysłodawca projektu: „W Rytmie Klasyki”.

Kim są młodzi artyści?

Vladyslav Petryk jest pierwszym klarnecistą w MASO z Charkowa. W 2019 r. ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Kotlyarevsky'ego w Charkowie. Obecnie jest doktorantem w Katedrze Interpretologii i Analizy Muzycznej tej uczelni. Artysta jest dyrygentem i dyrektorem kreatywnym orkiestry symfonicznej Charkowskiej Szkoły Muzycznej, opiekunem zespołu kameralnego oraz członkiem Rady Młodych Naukowców. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Philipa Coopera, Pascala Moragesa, Romana Guillota, Juliana Milkisa, Calogero Palermo. Występował solo i w orkiestrach w Ukrainie, Belgii, Austrii, Szwajcarii; Niemczech, Czechach, a także w wielu miastach w Polsce. Współpracował ze znanymi dyrygentami, m.in.: Allin Vlasenko, Dmytro Liss, Volodymyr Sirenko, Victoria Zhadko, Yuriy Yanko, Yuriy Nasushkin, Yuriy Yakovenko, Kiryll Karabyts, Teodor Kuchar, Oksana Łynów. Jest stypendystą Prezydenta Ukrainy, Klubu Rotary w Charkowie oraz Dmytro Chistyakova.

Alina Martianova - pianistka, koncertmistrz zespołu kameralnego w MASO z Charkowa. Pianistka, instrumentalistka (fortepian) w Dziecięcej Szkole Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Charkowie. Z wyróżnieniem ukończyła wszystkie poziomy edukacji: Uniwersytet Muzyczny im. Kotlyarevsky'ego w Charkowie (2022 r.), Wyższą Szkołę Sztuki i Kultury Sumy im. Dmytra Bortniańskiego (2016r.) oraz Dziecięcą Szkołę Artystyczną Lebedyn im. Borysa Hmyrii. Jest laureatką kilku konkursów ukraińskich i międzynarodowych.

Anastasia Kosiuk – flecistka w MASO z Charkowa. Występuje solo, w wielu składach kameralnych i z orkiestrą. W 2020 roku ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Kotlyarevsky'ego w Charkowie (HNUM) oraz Zaporoską Szkołę Muzyczną im. P.I. Mayborody. Jest laureatką XV Międzynarodowego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży w Zaporożu „Akordy Chortyci” (druga nagroda) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Muzyki i Śpiewu Akademickiego „Złota Lira” w Dnieprze (laureat I stopnia).

Projekt: „W Rytmie Klasyki” to cykl wydarzeń kulturalnych dedykowany pacjentom oraz pracownikom Narodowego Instytutu Kardiologii. W ramach projektu zaplanowano dwanaście recitali muzyki klasycznej i rozrywkowej. Inicjatywa ta ma na celu poprawę komfortu zdrowotnego pacjentów Instytutu oraz zadbanie o ich kondycję psychiczną podczas pobytu w szpitalu. Jej celem jest także wsparcie pacjentów w rehabilitacji i szybszym powrocie do zdrowia. Partnerem strategicznym projektu jest firma PKN ORLEN.