Aktualności
Konferencja Programu Sercu na Ratunek Kordian

Pacjenci nadal mogą zgłaszać się do programu Kordian

Makroregion centralny liderem projektu Kordian – Sercu na ratunek. Pacjenci mogą z niego korzystać jeszcze w roku 2023 zgłaszając się do placówek realizujących program. Jedynie około 1% z pacjentów w Polsce z hipercholesterolemią rodzinną jest zdiagnozowanych, a wykryta odpowiednio wcześnie jest możliwa do leczenia a tym samym minimalizacji ryzyka nagłego zgonu w młodym wieku.

O programie Sercu na Ratunek - Program KORDIAN 2020

Kończący się rok skłonił lidera projektu Kordian w makroregionie centralnym do jego częściowego podsumowania w formie konferencji prasowej. - Mimo pandemii, która znacznie utrudniła realizacje programu, na koniec 2022 roku wykonaliśmy ponad 70% założonych wskaźników, co jest bardzo dobrym wynikiem – poinformował prof. Wojciech Drygas, Kierownik Projektu ze strony Narodowego Instytutu Kardiologii. Wymienił trudności w realizacji programu, wśród których znalazły się:

  • pandemia, konieczność przemodelowania wielu działań (przykładowo zmiana formy szkolenia pracowników jednostek POZ ze stacjonarnej na e-learningową)
  • konieczność trzykrotnego ogłaszania konkursów wyłaniających realizujące program jednostki POZ, znaczna część jednostek, mimo zawarcia umowy na realizację programu, nie podjęła jego realizacji.

Makroregion centralny osiągnął na koniec roku najlepszy wynik ze wszystkich regionów realizujących projekt – w projekcie udział wzięło ponad 3 400 pacjentów, udzielono ponad 16 000 porad edukacyjnych a 80 osób skierowano do diagnostyki hipercholesterolemii rodzinnej.

Partnerem projektu w makroregionie centralnym jest Fundacja MY PACJENCI, która odpowiadała m.in za realizacje działań promocyjnych w dwóch aspektach – promocji mającej na celu wzrost świadomości chorób układu krążenia i znaczenie profilaktyki z naciskiem na zdrowy tryb życia oraz działania pro frekwencyjne mające na celu zgłaszalność do programu. W ramach działań Fundacja prowadziła m.in.

  • kampanie w social mediach
  • kampanie bannerowe na portalach dla pacjentów i ich rodzin
  • kampanie bannerowe na portalach dla profesjonalistów zdrowotnych
  • produkowała materiały e- learningowe
  • przygotowała różnorodny kontent na stronę projektu www.sercunaratunek.pl
  • przygotowała broszury edukacyjne dla pacjentów

Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji MY PACJENCI, podkreśliła, że Fundacja aktywnie wspierała lidera projektu w jego realizacji, na bieżąco reagując na potrzeby wynikające ze zmiany warunków realizowania projektu ze względu na pandemię.
Obecne podczas konferencji przedstawicielki jednostek POZ z sukcesem realizujących program – Panie Karina Wojciechowska i Julia Baranowska z Centrum Medycznego Szpital św. Rodziny z Łodzi w oraz Panie – Sabina Karczmarz i Marta Miros z Centrum Medyczno – Diagnostycznego z Siedlec wskazały jako kluczowy czynnik sukcesu koordynację ścieżki i indywidualne zainteresowanie pacjentów programem, które są prowadzone przez personel medyczny oraz administracyjny w ich placówkach. Pacjenci są aktywnie zapraszani do udziału w projekcie, zarówno telefonicznie jak i przy każdej innej okazji wizyty w przychodni (wizyty lekarskie, recepturowe, inne). Spotyka się to z pozytywnym odbiorem, podobnie jak zakres świadczeń, szczególnie możliwość otrzymania atrakcyjnego pakietu indywidualnej edukacji dostosowanej do potrzeb danego pacjenta. Niemniej ważne jest doświadczenie i dobra organizacja zarządzania - praca zespołowa, budowa zrozumienia dla celów populacyjnych programu, motywowanie i premiowanie. Jako bolączkę programu ze strony realizatorów na poziomie POZ wskazały nadmierne obciążenie biurokracją, liczbą dokumentów, które musi wypełnić zarówno pacjent, jak i prowadzący projekt personel POZ.

Pani Dyrektor Małgorzata Michałowicz – Iwanicka, wicedyrektor Departamentu Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, operatora programu, zwróciła uwagę na osiągnięte wyniki, mimo krytycznie niesprzyjających warunków realizacji, jakimi była pandemia. Pogratulowała realizatorom, w tym jednostkom POZ, determinacji w realizacji założonych celów projektu.

Bon edukacyjny - innowacja w profilaktyce

Projekt jest wyzwaniem organizacyjno – logistycznym, oferującym innowację w profilaktyce jaką jest indywidualny bon edukacyjny. Pacjentom oferowany jest indywidualny bon edukacyjny – 360 minut profesjonalnego poradnictwa w zakresie profilaktyki cholesterolowej, diety, edukacji zdrowotnej oraz aktywności fizycznej, podzielone na 15-minutowe „cegiełki”. To w sumie 24 porady do wykorzystania w ciągu 6 miesięcy. Pacjenci, którzy muszą dojechać na porady specjalistyczne realizowane w Narodowym Instytucie Kardiologii mają refundowane koszty dojazdu .

Pacjenci wysokiego ryzyka, a w szczególności z wysokim poziomem cholesterolu LDL (powyżej 190mg/dl) zostają skierowani do poradni kardiologicznej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Prowadzony jest dla nich dalszy screening w celu rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej - pogłębione badania biochemiczne, obrazowe, badanie genetyczne techniką NGS oraz leczenie farmakologiczne m.in. nowoczesnymi preparatami z grupy inhibitorów PCSK9.

Innowacyjność programu KORDIAN 2020 polega też na tym, że krewni pacjentów, u których stwierdzono hipercholesterolemię rodzinną również zostaną poddani diagnostyce genetycznej prowadzonej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Hipercholesterolemia rodzinna – rodzinne obciążenie, które zabija

Hipercholesterolemia rodzinna jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych, występującą u 1 osoby na 200.

  • jest najczęstszą chorobą monogenową
  • łączy się z 50% prawdopodobieństwem przekazania choroby potomstwu
  • cechą charakterystyczną jest znacznie podwyższone stężenie cholesterolu LDL od urodzenia
  • wiąże się z przyspieszoną progresją miażdżycy - większość nieleczonych pacjentów rozwinie chorobę wieńcową przedwcześnie: M < 55rż, K < 60rż.
  • zaledwie około 1% z pacjentów w Polsce z hipercholesterolemią rodzinną jest zdiagnozowanych!

Kto może się zgłosić do programu Kordian?

  • osoby w wieku > 18 roku życia, nie leczące się w ostatnich 5 latach na chorobę układu sercowo-naczyniowego (również u innego świadczeniodawcy), jak również nie korzystające z obecnie realizowanego Programu ChUK (w danym roku)
  • aktywne zawodowo
  • również osoby z uprawnieniem emerytalnym, ale w dalszym ciągu aktywne zawodowo
  • również osoby bezrobotne gotowe do podjęcia pracy
  • z hiperlipidemią w wywiadzie
  • z nadciśnieniem tętniczym
  • palący papierosy
  • z otyłością
  • z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku przedwczesnej choroby sercowo-naczyniowej (zawał serca/ udar niedokrwienny mózgu/ miażdżyca tętnic kończyn dolnych), zwłaszcza u krewnych I stopnia (rodzice, dzieci).